2017-02-02  | Odsłon:57

CLEAR - ALIGNER

Clear Aligner ortodoncja w nowoczesnym wydaniu.

Nazwa ortodoncja, pochodzaca od dwóch greckich słów orthos-prosty i odus-ząb, wprowadzona została w XIX wieku. Jak sama nazwa wskazuje ortodoncja zajmuje się prostowaniem zębów.

Już w czasach starożytnych poprawiano ustawienia zębów, dziś niewątpliwie ortodoncja przeżywa swój rozkwit. Prostowanie zębów stało się bardzo poularne a nawet modne, na rynku można znaleźć nawet ,,fałszywe“ stałe aparaty ortodontyczne, szczególnie rozpowszechnione w krajach Azjatyckich.

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, ale ogólnie dzielą się na dwa typy: ruchome i stałe.

Typ zastosowanego aparatu ortodontycznego zależy min. od rodzaju wady, wieku pacjenta, higieny.Dla pacjentów, którzy nie chcą z jakichś powodów ( estetyka,higiena) nosić aparatów stałych alternatywą korygowania wad zgryzu są z pewnością przeźroczyste nakładki Clear Aligner.

Leczenie polega na stosowaniu sekwencji szyn (miękka, średnia, twarda) zmienianych co miesiąc. Nakładki wykonane są z biokompatybilnego materiału, który nie wywołuje uczuleń podczas noszenia, nie wpływają negatywnie na wyrazistość mowy; można je łatwo zdejmować do jedzenia i czyszczenia, co bardzo pomaga utrzym wzorową higienę.

Metoda ta  skierowana jest do zdyscyplinowanych pacjentów,  przestrzegających zaleceń lekarza odnośnie czasu noszenia nakładek. Nie wszystkie wady mogą być leczone przy użyciu CA.Po wykonaniu zdjęć cefalometrycznego i pantomograficznego oraz po pobraniu wycisków szczęki i żuchwy oraz odlaniu modeli diagnostycznych ortodonta przygotuje indywidualny plan leczenia.Na podstawie analizy modeli można oszacować ilość etapów ( ilość zestawów szyn) dla szczęki i żuchwy oraz czas noszenia nakładek.

Każdy etap składa się z zestawu 3 szyn:Miękka (soft) noszona przez 1 tydzień

Średnia (medium) noszona przez tydzień

Twarda (hard) noszona przez ok 2 tyg.

Czasem potrzebne jest zastosowanie  dodatkowych elementów takich jak guziki, wyciągi elastyczne

.Po ok 3-4 tyg gdy najtwardsza szyna staje się za luźna pobierany jest kolejny wycisk na nowy zestaw szyn

.Po zakończeniu leczenia, następuje okres retencji, można wykonać retainer ruchomy czyli twarda nakładke lub stały ( drucik przyklejony do zębów od strony językowej w żuchwie lub podniebiennej w szczęce).Retencja stanowi zazwyczaj dwukrotność czasu aktywnego leczenia.


Wróć